فرمت هارد از طریق بوت

فرمت کردن اولیه هارد دیسک

قبل از استفاده كردن از هارد لازم است پارتیشن هارد دیسک low level format یا high level format شود. این كار باعث می شود كه یك ساختار منطقی داده در هارد دیسک ایجاد شود. هارد نو احتیاجی به فرمت اولیه ندارد به استثنا هارد های اکسترنالی که فرمت اولیه آنها Fat32 می باشد که شما باید اول پارتیشن آن را پاک و هارد را فرمت NTFS کنید.           فرمت هارد از طریق بوت

معمولاً هارد دیسک به 5 ناحیه تقسیم بندی می شود:

MBR ، DBR ، DIR ، FAT و DATA

این 5 ناحیه به كمك هم مدیریت و ذخیره سازی داده ها را انجام می دهند.

 low level format : فرمت سطح پایین

بعد از اینكه پارمترهای هارد دیسک در CMOS setting تنظیم شد هنوز هارد دیسک غیر قابل استفاده است دلایل آن مربوط به سیلند ، header و سكتور است.

وقتی هارد در كارخانه ساخته می شود معمولاً به صورت “blank” (خالی) است و تنها بعد از اینكه پارتیشن بندی شد می توان از آن استفاده كرد و روی آن داده ای ذخیره كرد.

در حال حاضر قبل از اینكه هارد از كارخانه خارج شود یكبار low level format شده و بنابراین لازم نیست این عمل را انجام دهید.

عملكرد اصلی low level format :

این نوع فرمت، فرمت فیزیكی نیز نامیده می شود و عمل آن بصورت شناسایی مدیا، پارتیشن بندی track ها پارتیشن بندی سكتورها و مرتب سازی پارتیشن ها مطابق خواسته مشتری می باشد.

عملكرد های اصلی آن بصورت زیر است:

 • تست مدیای هارد
 • پارتیشن بندی track ها
 • مرتب سازی سكتور ها در هر track مطابق با جای گذاری مشخص
 • تنظیم ID سكتورها در هر track و تنظیم سكتورها
 • تست سطح هارد و شناسایی track ها و سكتور های آسیب دیده هارد
 • نوشتن كدهای ASCII صحیح هر سكتور

هارد یكی از مهم ترین منابع ذخیره سازی در كامپیوتر است. هیچگاه هارد خود را low level format نكنید مگر اینكه بخواهید هارد را تعمیر کنید. برای استفاده از هارد ابتدا یك back up از داده های خود تهیه كنید و سپس هارد خود را فرمت كنید.

معمولاً low level format در موارد زیر بكار می رود :

 1. زمانی كه یك هارد دیسک دست دوم خریده اید بهتر است یكبار این نوع فرمت را انجام دهید.
 2. بدسكتورها كه نتیجه عملیات طولانی مدت است معمولاً در DOS پیغام خطای زیر را نشان می دهد “Sector Not Found” این پیغام در نتیجه از دست رفتن و فقدان ID سكتور است. همانطور كه می دانید ID سكتور برای شناسایی سكتور بكار می رود. تنها روش برای كاربران برای درست كردن ID سكتورها، low level format است و این كار را نمی توان بوسیله high level format انجام داد.
 3. تنظیم صحیح لایه ها؛ در بسیاری شرایط این نوع فرمت تنها راه برای تغییر لایه ها است.
 4. زمانی كه مسائل و مشكلات لاینحلی وجود داشته باشد این نوع فرمت میتواند مشكل گشا باشد. توجه کنید که اگر اطلاعات مهم باشد از این روش استفاده نکنید.

روش های انجام دادن low level format :

راه های بسیاری وجود دارد بیشتر این عمل در CMOS یا بوسیله ابزار های خاص یا بوسیله نوشتن یك برنامه كوچك در debug انجام می شد. اما در حال حاضر افراد از برنامه ها و قابلیت و ابزارهای خاصی كه بصورت رایگان توسط تولید كننده و سازنده هارد فراهم می شود این كار انجام می شود. برنامه های فرمت از طریق بوت در cd hiren موجود است که میتوانید آنرا دانلود نمایید.

برنامه های تحت ویندوز را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نرم افزار

فرمت بالای هارد تحت داس: high level format

بعد از اینكه هارد پارتیشن بندی شد بعضی از درایورهای مستقل بصورت منطقی پیدا می شود. اگر سیستم بالا بیاید می توان وارد DOS شد و پارتیشن ها را در DOS دید. سیستم نام پارتیشن ها را براساس حروف الفبا مرتب می كند حال اجازه دهید وارد “C” یا “D” شویم.

سیستم اعلام می كند “Disk Media Error” چه اتفاقی افتاده است؟

این دیسک ها خالی هستند و برای استفاده از آنها لازم است فایل سیستمی ایجاد كنیم. به كل این فررایند high level format گفته می شود. این نوع فرمت به دیسک های logic و نه به دیسک های فیزیكی كمك می كند. به كمك فایل سیستمی مطابق با دیسک می توان این نوع فرمت را انجام داد.

format partition :

High level format بوسیله فرمان “format” كامل می شود توابع اصلی این نوع فرمت به صورت زیر است :

 • علامت زدن سریال های سكتور ها از سیلندر كه به كمك یك درایو logical انجام می شود
 • استقرار DBR در پارتیشن اصلی و load كردن 3 فایل سیستمی در صورتیكه پارامتر “ S/ ” در فرمان دیده شود
 • استقرا FAT در هر درایو logic
 • استقرار FDT ( جدول دایركتوری فایلها ) كه مربوط به مسیردهی دایركتوری و data area می باشد

اگر high level format را بوسیله فرمان “format” انجام داده اید، لطفاً به 4 مورد زیر دقت كنید:

قبل از اینكه پارتیشن اصلی را active كنید لازم است فرمان زیر را اجرا كنید:

Format C:/S

به وسیله این فرمان می توان فایل سیستمی را بعد از انجام فرمت، نصب كرد و برای اینكه دیسک منطقی، boot disk شود می توان فرمان “SYS ” را برای فرستادن فایل های سیستمی بعد از فرمت استفاده كنید:

Format C:

SYS C:

اگر دو فرمان بالا پشت سرهم اجرا شود معادل فرمان زیر می باشد:

Format C: / S

برای درایو های دیگر مثلا D فقط لازم است فرمانهای زیر را اجرا كنید:

:Format d

قبل از فرمت ممكن است اطلاعات زیر روی صفحه نمایش ظاهر شود:

WARNING : ALL DATA ON THE DISK

!DRIVE C: WILL BE LOST

?PROCEED WITH FORMAT (Y /N)

این اطلاعات به كاربر هشدار می دهد كه اگر فرمت كنید تمامی data از بین می رود. اگر كاربر Y را نتخاب كند فرمت انجام می شود و اگر N را انتخاب كند هیچ اتفاقی نمی افتد و خارج می شود. برای استفاده از دیسک بدون اینكه پارتیشن ها را تنظیم كنید، می توان یك فرمت سریع انجام داد. فرمان زیر را اجرا كنید:

Format C: / Q

فرمان كامل فرمت در ویندوز 2000 به صورت زیر نشان داده می شود:

Format Volume [/FS: file system][/V: label][/Q][/A: size][/C][/X]

Format Volume [/V: label][/Q][/F: size]

Format Volume [/V: label][/Q][/T: tracks /N: sectors]

Format Volume [/V: label][/Q][/1][/4]

Format Volume [/Q][/1][/4][/8]

فرمت كردن پارتیشن ها در ویندوز

در ویندوز همه چیز بصورت گرافیكی قابل مشاهده است و پارتیشن های مختلف با رنگ های مختلف نمایش داده می شوند.

روی پارتیشن مورد نظر راست كلیك كنید و گزینه “format” را انتخاب كنید. همچنین می توانید گزینه “fast format” را نیز انتخاب كرد.

فرمت كردن پارتیشن ها بوسیله نرم افزار مانند Partition Magic:

در Partition Magic هم همه چیز بصورت گرافیكی نمایش داده می شود و پارتیشن های مختلف با رنگ های مختلف نمایش داده می شوند.

روی پارتیشن مورد نظر راست كلیك كرده و گزینه “format” را انتخاب كنید. در dialogue box كه باز می شود به كاربر هشدار می دهد كه data شما ممكن است از بین برود و در این box شما می توانید نوع فرمت خود را نیز مشخص كنید.

فرمت هارد بوسیله ابزارهای مخصوص در كارخانه :

Low level format با محدودیت ظرفیت هارددیسک بی ارتباط است یعنی هر هارد با هر ظرفیتی را می توان low level format كرد و در صورت انجام كامل low level format میتوان high level format و پارتیشن بندی را نیز انجام داد.

توجه!

در پارتیشن هایی كه data دارید ابتدا از data خود back up تهیه كرده و سپس آنرا فرمت كنید. در high level format معمولاً فایل سیستمی بعد از فرمت بوجود می آبد. نکته بسیار مهم اینکه در low level format کل اطلاعات پاک می شود بطوریکه حتی با دستگاه pc 3000 نیز قابل بازیابی نیست.

ناحیه ذخیره سازی data در هارد دیسک:

برای شناخت بهتر هارد دیسک بهتر است یك فهم ساده از ساختار آن داشته باشیم. NTFS از یك تكنولوژی متفاوت با FAT16 و FAT32 برای مدیریت فایلها استفاده می كند در این بخش فقط FAT 16 و FAT32 را توضیح می دهیم.

Data در هارد دیسک تقریباً در 5 ناحیه پخش می شود:

ناحیه MBR ناحیه DBR ناحیه FAT ناحیه DIR و ناحیه DATA .

از میان آنها MBR بوسیله نرم افزار پارتیشن بنا نهاده شده و این در حالیست كه DBR ، FAT ، DIR و DATA بوسیله high level format تعیین می شوند. وقتی یك فایل سیستمی در هارد ریخته می شود در ناحیه FAT ، DIR و DATA بازنویسی می شود و این موضوع به این معنی است كه این 5 ناحیه روی یكدیگر تاثیر می گذارند و تنها به این روش می توان هارد دیسک را بصورت قاعده مند مدیریت كرد.

MBR

اولین سكتور فیزیكی ( سیلندر 0، هد 0، و سكتور 1 ) در اولین درایو هارد ( اولین درایو كه شماره bios آن 0x80 است ) حاوی MBR است.

زمانی كه از هارد boot می كنیم BIOS و بالاخص firmware محتویات فایل MBR را از یك آدرس ثابت در حافظه load می كند و این امكان را می دهد تا این فایل عمل كنترل را انجام دهد. سپس سیستم عامل از پارتیشنی كه bootable است، load می شود. load شدن سیستم عامل می تواند از یك loader دیگر مثل LILO نیز انجام شود.

Dos Boot Record ( ركورد راه انداز Dos ) درسیلندر 0، ستون 1 و سكتور اول هارد دیسک قرار دارد.

DBR اولین سكتوری است كه سیستم عامل آنرا ویزیت می كند و حاوی یك برنامه boot و BPB (Bios Parameter Block) می باشد. وظیفه اصلی برنامه boot این است كه تعیین كند كدام یك از دو فایل موجود در دایركتوری اصلی، فایل boot كردن سیستم عامل است.