همه چیز درباره تعمیر هارد اکسترنال: ریکاوری جراحی بازیابی اطلاعات مشکلات تعمیرات انواع هارد اکسترنال

فقط دارا بودن دستگاه تعمیر هارد اکسترنال برای موفقیت 100% در کار کافی نیست بلکه شناخت ساختار انواع مدل هارد اکسترنال و اینترنال وتعمیرات هارد اکسترنال چگونگی روش های تخصصی تعمیرات هارد لازمه کار می باشد. داشتن ابزار بسیار مهم است مخصوصا در تعمیر هارد اکسترنال ولی تخصص در بکارگیری آن مهم تر است. اگر بینش زیاد روی نحوه تعمیر هر مارک هارد نداشته باشید بازدهی کار بسیار کاهش می یابد.

تعمیر هارد اینترنال اکسترنال و نوت بوک باید توسط متخصصین مجرب و با تجربه و مجهز به ابزار پیشرفته انجام گیرد.

تعمیر هاردی که اطلاعات آن مهم است ریسک بزرگی می باشد اگر روی هارد کار تعمیراتی انجام شود امکان دارد دیتای مورد نظر برای همیشه از دست برود یا با هزینه هنگفت اطلاعات بازیابی گردد.

هاردی که درپوش سیلندر آن باز شده باشد قابل تعمیر و پایدار نیست حتی اگر این کار در کلین روم انجام گرفته باشد حتما با هارد خداحافظی کنید و یک هارد نو بخرید. تلاش برای تعمیر این هارد ها بی فایده و پس از تعمیر دوباره سکتور ها خراب می شوند.

تعمیر پلاتر هارد اکسترنال

وقتی که هد روی سطح پلاتر ضربه می خورد آن مکان از دیسک قابل خواندن نمی باشد و اطلاعات در آن نقطه باقی نمی ماند ولی شاید بتوانیم آن را حذف کنیم تا هارد تعمیر شود.

ولی اگر سرویس ایریا ( SA ) هارد آسیب ببیند دیتکت هارد به مشکل بر می خورد که برای تعمیر یا بازیابی اطلاعات هارد باید به روش های خاص و متفاوت تعمیرات ماژول های مربوط به شناسایی هارد اکسترنال و اینترنال آشنا باشیم .

تعمیر هاردی که ایراد فیزیکی پیدا می کند کار همه کسی نیست و شاید هر نوع ایرادی, فیزیکی نباشد. در بسیار مواقع تعمیرکار تازه کار یا آموزش دیده در آموزشگاه ها دچار اشتباه عیب یابی میشوند.

صدای ناهنجار هارد اکسترنال

وقتی به صدای ناهنجار هارد برخوردید امکان دارد صدا ریز و عملا ار دور به درستی شنیده نشود. برای بررسی دقیق این صدای خطا بهتر است صورت خود را روی هارد نزدیک کنید و سپس به دقت تمام گوش دهید.

هارد سالم صدای اضافه ندارد فقط صدای چرخش موتور دارد و نباید بعد از آن موتورش خاموش گردد.

انواع صدای هارد

مدل داخل هارد اکسترنال

در هارد های اکسترنال بدون خارج کردن هارد از باکس می توانیم ببینیم درون آنها چه برند هاردی استفاده شده است. کافی است قبل از بیرون آوردن هارد نرم افزار Hard Disk Sentinel را نصب تا اطلاعات کافی درباره هاردتان کسب کنید.

دوستانی که هارد اکسترنال ای دیتا ترنسند سیلیکون پاور سونی بوفالو خرید می کنند بعلت بسته بندی نمی توانند مشخصات هارد داخل آن را متوجه شوند و فروشندگان هم نمی دانند چه مدل هاردی به فروش می رسانند. باید بگوییم و یادآوری کنم تولید کنندگان این برند ها هر مدلی که خودشان بخواهند داخل هارد اکسترنال قرار می دهند.

خرابی هد هارد اکسترنال

هارد silicon powerیکی از علت های خرابی هارد, هد Read & Write آن می باشد که برای تعمیر یا بازیابی اطلاعات حتما باید بوسیله ابزارهای پیشرفته تعویض یا حذف گردد. دیتا ریکاوری نوین هارد تنها مرکز خدماتی تحقیقاتی هارد اکسترنال مجهز وسایل استاندارد در کشور ایران می باشد. 

باید هد هارد مشابه با هد سوخته همخوانی و مثل هم باشند و نکته اساسی اینکه باید در اتاقک کلین جراحی گردد.

هاردی که در معرض نوسان برق قرار می گیرد امکان سوختن قطعه هد مغناطیسی همراه برد آن هست.

جراحی هارد

هارد اکسترنال هیتاچی

باکس هارد اکسترنال

با خرید باکس اکسترنال می توانید هر مدلی از هارد لپ تاپ را اکسترنال کنید که روش کار در مقاله تبدیل هارد اکسترنال به اینترنال توضیح داده شده است. دقت کنید که باکس اکسترنال حتما اورجینال و با کیفیت باشد.

نکات مهم در هارد اکسترنال

اکثرا هارد اکسترنال را برای بک آپ گیری استفاده می کنند اگر برای پشتیبانی از اطلاعات از آنها استفاده می کنید  نباید هارد یکسره به سیستم وصل باشد و در مواقع ضروری و کار ازش استفاده و به کامپیوتر زده شود. هارد اکسترنال نباید 24 ساعته به سیستم وصل باشد اگر چنین قصدی دارید از هارد اینترنال استفاده کنید.

نکته مهم: مدل هارد های اکسترنال ضد ضربه فقط قاب ضد ضربه دارند ولی هارد داخل آنها با ضربه آسیب می بیند و هارد ضربه خورده غیر قابل تعمیر است. با این حال مدل هارد اکسترنال ضد ضربه در برابر ضربه و فشار مقاوم ترند و طول عمر بیشتری دارند.

پورتهای USB3 تقریبا 3 برابر سرعت شان از پورت USB2 بیشتر است و برنگ آبی می باشد. انواع برد هارد اکسترنال برای فروش موجود است.

ایرادات هارد اکسترنال

مشکل کپی نکردن اطلاعات، یکی از خرابی های شایع در هارد اکسترنال می باشد. هنگامی که هارد های اکسترنال به مشکل برمی خورد چراغ آن شروع به چشمک زدن می کند که وقتی در کامپیوتر شناسایی نمی شود نشان دهنده خرابی هارد اکسترنال می باشد.

بعضی وقتها از داخل سیلندر هارد صدای بوق می آید. شنیدن صدای بوق از هارد اکسترنال نشان دهنده خرابی های فیزیکی هارد مانند هد یا موتور یا سطح دیسک است.

بعضی وقت ها هارد در device manager  شناسایی ولی در disk management شناسایی نمی شود. جالب است بدانید، حتی اگر برد خالی هارد اکسترنال بدون مدیا به سیستم وصل شود این حالت بوجود می آید.

بنابراین شناسایی شدن هارد در device manager شرط دیتکت شدن هارد اکسترنال نمی باشد هارد اکسترنال پاسپورتی

روشن نشدن هارد اکسترنال علتهای مختلفی دارد،

امکان دارد برق به موتور هارد نمی رسد که می تواند خرابی برد باشد. شاید هم برد برق لازم را تامین میکند ولی موتور یا هد هارد سوخته و نمی چرخد و امکان دارد حتی موتور یا هد اتصالی شده باشد و یا چند قطعه با هم سوخته باشد.

علت کند شدن هارد اکسترنال که بیشتر در مدل هارد های اکسترنال وسترن بوجود می آید اکثرا به علت خرابی و داشتن بدسکتور زیاد در هارد می باشد. ما اول اطلاعات را روی یک هارد دیگر سالم مشتری کپی می کنیم و بعد به در خواست مشتری هارد خراب, تعمیر می شود. هارد اکسترنال بعد از تعمیر هارد 3 ماه گارانتی و ضمانت می گردد.

تعمیر هارد دیسک اکسترنال در مرکز فوق تخصصی نوین در انواع مدل هارد بصورت فوق حرفه ای انجام می گیرد.

نکته آخر و مهم : قبل از استفاده از هارد اکسترنال و ریختن اطلاعات حتما پارتیشن هارد را فرمت ntfs کنید تا بعدا به مشکلات فرمت fat32 و تعمیر اطلاعات و خرابی پارتیشن مواجه نشوید.