تعمیر و تست هارد لپ تاپ از نظر سوختن برد, هد, درستی فریمور ,سطح دیسک و تعداد بدسکتور ها.

سوختن هارد لپ تاپ

برد خراب, مشکلات زیاد و غیر قابل پیش بینی در تعمیر هارد سوخته بوجود می آورد که باید در مرحله اول تست کامل گردد.

فریمور هارد کاملا باید درست و سالم باشد هر ماژول خراب هارد لپ تاپ باید کاملا باز سازی گردد.

هر هارد شامل یک یا چند هد می باشد که خرابی هر هد می تواند باعث عدم دسترسی به تعداد زیادی سکتور گردد که بعضی همکار ها آن سکتور ها را به اشتباه بدسکتور فرض می کنند.

هر هد دو مشخصه رایت و رید دارد که می تواند در هد سوخته هر کدام جداگانه از کار بیوفتد و هد کارایی خود را از دست بدهد.

اگر سکتور ها قابلیت ذخیره اطلاعات را از دست بدهند بعنوان بدسکتور محسوب می شوند که باید از هارد لپ تاپ جدا گردند.

اگر در سکتور ها زمان پاسخ دهی به رایت و رید بالا برود سرعت هارد پایین می آید بنابراین سکتور های کند باید از هارد جدا شوند تا هارد لپ تاپ مانند هارد نو کار کند.

لازم به ذکر است هیچ نرم افزار تعمیراتی به درستی این وظیفه را انجام نمی دهند و حتما باید دستگاه تخصصی تعمیرات هارد مانند pc3000 داشته باشید.

هر هاردی در بدو تولید دارای بدسکتور کارخانه ای می باشد یعنی تولید کنندگان هارد بعد از ساخت هارد اقدام به بدسکتور گیری از هارد بصورت بسیار دقیق می نمایند و آن را در لیستی به نام PLIST در هارد ذخیره می کنند تا هارد از آن سکتور ها استفاده نکند.

فیلم تولید هارد در چین

بدسکتورگیری هارد لپ تاپ

  • تعمیرکاران هارد لپ تاپ باید بدسکتور های گرفته شده را در plist ذخیره کنند تا هارد بعد از تعمیر همانند هارد نو شود.
  • شناخت این لیست ها برای یک تعمیرکار هارد سوخته بسیار مهم است و پیچیدگی این لیست ها بستگی به تعداد و رابطه آنها با هم دارد.
  • مثلا یک هارد توشیبا یا مکستور فقط 2 لیست بدسکتور دارد Glist و Plist. ولی لیست های بدسکتور یک هارد سیگیت شامل  Alist , Slist , Plist , NRglist , NRpdstlist , Tlist , servolist است که برای تعمیر بدسکتور هارد مدل سیگیت تخصص بیشتری لازم است.
  • بعد از تعمیر هارد لیست Glist باید صفر باشد در غیر این صورت هارد لپ تاپ شما عمر کمی خواهد داشت و بعد از تعمیر به زودی خراب می گردد. در ابتدا ارور اسمارت و بعد نو دیتکت ( عدم شناسایی ) می شود.

تعمیرات هارد سوخته اکسترنال و تعمیر انواع مدل هارد لپ تاپ و آنالیز تمام برند ها در مرکز نوین بصورت فوق تخصصی انجام می گیرد

اگر اطلاعات هارد سوخته مهم است نباید هیچ عمل تعمیراتی روی هارد انجام گیرد.

پاک کردن و انتقال لیست دیفکت ها باعث خرابی اطلاعات هارد می شود. برای انجام این عمل باید تخصص و شناخت بسیار از انواع مدل هارد و ساختار آن داشت.

متاسفانه بعضی وقتها شاهدیم اطلاعات و دیتای افراد بر اثر کم تجربه گی و نداشتن علم تعمیرات بعضی تعمیرکاران هارد از بین می رود.

پاسخ به سوالات

سوختن هارد لپ تاپ

قطعاتی که بر اثر نوسان برق در هارد لپ تاپ می سوزند به شرح زیر می باشد.

  • برد
  • هد
  • موتور

که با تعویض یا جراحی هارد اطلاعات قابل دسترس می گردد.