اتاق ریکاوری هارد چیست کلین روم کلاس 100

کلین روم اولین بار در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. کلین روم محفظه ای است عاری از هر گونه گرد و غبار هوا که می توان هارد را در آن باز کرد. گرد و غبار هوا را نمیتوان با چشم دید مگر زمانیکه از پنجره اتاق تان نور آفتاب داخل بیفتد و میلیون ها ذرات معلق غبار را در هوا مشاهده کنید.

کلین روم یک وسیله مشترک بین مراکز معتبر بازیابی اطلاعات در دنیا می باشد که در اندازه ها و کیفیت های مختلف ساخته می شود.

کلین روم درصد موفقیت در جراحی هارد را افزایش می دهد چون هیچ گونه ذرات غباری داخل آن وجود ندارد و سطح دیسک هارد سالم می ماند. اگر یک هارد را حدود ۲ الی ۵ دقیقه در هوای معمولی باز کنید صفحه دیسک آن آنقدر غبار جذب می کند که دیگر غیر قابل خواندن می شود غبار بین دیسک و هد هارد گیر می کند.

کلین روم کلاس 100

مرکز ریکاوری نوین هارد مجهز به کلین روم کلاس 100 استاندارد برای بازیابی اطلاعات می باشد. بیشتر مراکز از کلین روم غیر استاندارد یا فضای معمولی استفاده می کنند و باعث می شوند داخل هارد غبار وارد شود و آسیب جدی ببیند.

هارد برای بازیابی اطلاعات باید داخل کلین روم کلاس 100 باز شود تا هیچ ذره غباری داخل محفظه آن نشود وگرنه دیتای آن آسیب می بیند و ریکاوری اطلاعات آن با مشکل مواجه می شود.

کلین روم در جراحی هارد

کلین روم اتاق ریکاوری

در تمامی سایت های مراکز بازیابی اطلاعات نوشته شده است که از اتاق ریکاوری برای جراحی هارد استفاده می کنند. خواهش ما به شما این است قبل از تحویل هارد به این گونه مراکز ابزار جراحی هارد و کلین روم آنها را رویت کنید.

نکات زیر در جراحی هارد مهم می باشد و تمامی مراکز بازیابی اطلاعات باید آنرا رعایت کنند.

  1. مجهز به کلین روم کلاس 100
  2. مجهز به ابزار استاندارد برای تعویض هد و موتور
  3. تجربه و تخصص بسیار زیاد در باز کردن هارد

فیلم 1 جراحی هارد در اتاق ریکاوری [wp-svg-icons icon="film" wrap="i"]

فیلم 2 جراحی هارد در اتاق ریکاوری [wp-svg-icons icon="film" wrap="i"]

نکته خیلی مهم : قبل از سپردن هاردتان برای جراحی هارد به هر مرکز بازیابی اطلاعات کلین روم و ابزار جراحی آن مرکز را مشاهده کنید.

روزانه شاهد باز کردن هارد در هوای آزاد و دستکاری های بی مورد افراد غیر متخصص هستیم.

مراکزی که کلین روم ندارند صلاحیت تعویض هد یا دیسک و باز کردن در هارد را ندارند.

هر ذره غبار هوا می تواند به اطلاعات هارد ما آسیب برساند.

مرکز ریکاوری نوین هارد دارای کلین روم کلاس ۱۰۰ همراه با جدیدترین و مدرن ترین ابزار جراحی هارد در ایران می باشد و در صد موفقیت در بازیابی اطلاعات در تعویض هد و جراحی هارد بالای 70 درصد بوده است.

اگر سطح دیسک هارد دچار مشکل یا خراشیدگی بر اثر شکستگی هد یا ضربه شود در صد بازیابی اطلاعات بسیار کم و در بعضی موارد غیر قابل ریکاوری می گردد. بازیابی اطلاعات هاردهایی که ضربه می خورند بستگی به مقدار ضربه و صدمه ایجاد شده بر هد و مدیای هارد و سطح دیسک آن دارد.

اگر در اینترنت جستجو و تحقیق کنید می خوانید که داخل هارد خلاء می باشد که این گفته اشتباه و بسیار شایع است. متاسفانه در خیلی از دانشگاه های کشور هم به دانشجویان گفته می شود که داخل هارد هوا وجود ندارد! داخل هارد هوای تمیز وجود دارد که با اتاق یا کلین روم استاندارد کلاس 100 میتوان آنرا تولید کرد.

بعضی از مراکز بازیابی از کلین روم های دست ساز و بجای تصفیه هوا از هواکش یا فن پاور استفاده می کنند که درصد ریکاوری اطلاعات در این مراکز بسیار پایین و شانسی می باشد. هر ذره غباری که وارد سیلندر هارد بشود باعث اشکال در کار هد می گردد.

در شکل زیر میتوان نسبت اندازه ی تار مو , ذره غبار و سیگار , جای انگشت روی سطح دیسک با فاصله هد تا دیسک هارد را مشاهده کرد.

چرا کلین روم مهم است